Secondary menu
Final List of Confirmed Candidates for the 41st General Election
QUEBEC
24001 – Abitibi–Témiscamingue (5)
- Grenon, Suzie (Liberal)
- Hébert, Steven (Conservative)
- Lemay, Marc (Bloc Québécois)
- Moore, Christine (NDP-New Democratic Party)
- Rochon, Patrick (Green Party)
24002 – Ahuntsic (6)
- Berthiaume, Jean-Olivier (Rhinoceros)
- Eloyan, Noushig (Liberal)
- Kiryakidis, Constantin (Conservative)
- Kouretas, Ted (Green Party)
- Mourani, Maria (Bloc Québécois)
- Reeves, Chantal (NDP-New Democratic Party)
24003 – Alfred-Pellan (6)
- Carrier, Robert (Bloc Québécois)
- Doré Lefebvre, Rosane (NDP-New Democratic Party)
- Iacono, Angelo G. (Liberal)
- Lefebvre, Pierre (Conservative)
- Millette, Régent (Independent)
- Perceval-Maxwell, Dylan (Green Party)
24004 – Argenteuil–Papineau–Mirabel (7)
- Ferlatte, Christian-Simon (Marxist-Leninist)
- Fox, Daniel (Liberal)
- Freeman, Mylène (NDP-New Democratic Party)
- Guibord, Michel Daniel (Independent)
- Laframboise, Mario (Bloc Québécois)
- Matthews, Stephen (Green Party)
- Patry, Yvan (Conservative)
24005 – Beauce (5)
- Bergeron, Serge (NDP-New Democratic Party)
- Bernier, Maxime (Conservative)
- Doyon Lessard, Etienne (Green Party)
- Morin, Claude (Liberal)
- Morin, Sylvio (Bloc Québécois)
24006 – Beauharnois–Salaberry (5)
- Couturier, David (Conservative)
- DeBellefeuille, Claude (Bloc Québécois)
- Deslandres, François (Liberal)
- Pelletier, Rémi (Green Party)
- Quach, Anne Minh-Thu (NDP-New Democratic Party)
24007 – Beauport–Limoilou (7)
- Boucher, Sylvie (Conservative)
- Chartier, Lorraine (Liberal)
- Côté, Raymond (NDP-New Democratic Party)
- Courville, Louise (Green Party)
- Genest, Anne-Marie (CHP Canada)
- Létourneau, Michel (Bloc Québécois)
- Moreau, Claude (Marxist-Leninist)
24008 – Berthier–Maskinongé (6)
- André, Guy (Bloc Québécois)
- Brosseau, Ruth Ellen (NDP-New Democratic Party)
- Gaudet, Francine (Liberal)
- Godue, Marie-Claude (Conservative)
- Jubinville, Martin (Rhinoceros)
- Matteau, Léonie (Green Party)
24009 – Bourassa (6)
- Azoulay, David (Conservative)
- Centazzo, Tiziana (Green Party)
- Coderre, Denis (Liberal)
- Demers, Julie (NDP-New Democratic Party)
- Mailhot, Daniel (Bloc Québécois)
- Royer, Geneviève (Marxist-Leninist)
24010 – Brome–Missisquoi (5)
- Bogosta, Christelle (Bloc Québécois)
- Jacob, Pierre (NDP-New Democratic Party)
- Lambert, Benoit (Green Party)
- LeBlanc-Bauerle, Nolan (Conservative)
- Paradis, Denis (Liberal)
24011 – Brossard–La Prairie (6)
- Brossard, Maurice (Conservative)
- Chouinard, Normand (Marxist-Leninist)
- Lussier, Marcel (Bloc Québécois)
- Mai, Hoang (NDP-New Democratic Party)
- Mendès, Alexandra (Liberal)
- Murphy, Kevin (Green Party)
24012 – Chambly–Borduas (6)
- DeLorme, Bernard (Liberal)
- Dubé, Matthew (NDP-New Democratic Party)
- Ferland Drolet, Nathalie (Conservative)
- Lescarbeau, Nicholas (Green Party)
- Lessard, Yves (Bloc Québécois)
- Mercier, Jean-François (Independent)
24013 – Charlesbourg–Haute-Saint-Charles (6)
- Cormier, Simon (CHP Canada)
- Day, Anne-Marie (NDP-New Democratic Party)
- Gaudreault, Martine (Liberal)
- Grenier, Félix (Bloc Québécois)
- Petit, Daniel (Conservative)
- Verret, Simon (Green Party)
24014 – Montmorency–Charlevoix–Haute-Côte-Nord (5)
- Bédard, François (Green Party)
- Castonguay, Michel-Éric (Conservative)
- Gauthier, Robert (Liberal)
- Guimond, Michel (Bloc Québécois)
- Tremblay, Jonathan (NDP-New Democratic Party)
24015 – Châteauguay–Saint-Constant (6)
- Chicoine, Sylvain (NDP-New Democratic Party)
- Freeman, Carole (Bloc Québécois)
- Kwan, Clara (Green Party)
- Schwey, Linda (Liberal)
- Sullivan, Linda (Marxist-Leninist)
- Turcôt, André (Conservative)
24016 – Chicoutimi–Le Fjord (6)
- Bolduc-Tremblay, Charles-Olivier (Green Party)
- Bouchard, Robert (Bloc Québécois)
- Couture, Marielle (Rhinoceros)
- Morin, Dany (NDP-New Democratic Party)
- Néron, Carol (Conservative)
- Pettersen, Marc (Liberal)
24017 – Compton–Stanstead (5)
- Bonsant, France (Bloc Québécois)
- Caldwell, Gary (Green Party)
- Gressard Bélanger, Sandrine (Conservative)
- Hogg, William (Liberal)
- Rousseau, Jean (NDP-New Democratic Party)
24018 – Drummond (5)
- Bernier, Normand W. (Conservative)
- Choquette, François (NDP-New Democratic Party)
- Côté, Pierre (Liberal)
- Fortin, Robin (Green Party)
- Pomerleau, Roger (Bloc Québécois)
24019 – Gaspésie–Îles-de-la-Madeleine (5)
- Bastien, Régent (Conservative)
- Côté, Daniel (Bloc Québécois)
- Duguay, Jules (Liberal)
- Leblanc, Julien (Green Party)
- Toone, Philip (NDP-New Democratic Party)
24020 – Gatineau (5)
- Boivin, Françoise (NDP-New Democratic Party)
- Gearey, Jennifer (Conservative)
- MacKinnon, Steve (Liberal)
- Meijer, Jonathan (Green Party)
- Nadeau, Richard (Bloc Québécois)
24021 – Hochelaga (8)
- Boutin-Sweet, Marjolaine (NDP-New Democratic Party)
- Breton Fontaine, Marianne (Communist)
- Castonguay, Audrey (Conservative)
- Dandenault, Christine (Marxist-Leninist)
- Delgado Dihigo, Yaneisy (Green Party)
- Paillé, Daniel (Bloc Québécois)
- Samson Veillette, Hugo (Rhinoceros)
- Thibodeau, Gilbert (Liberal)
24022 – Honoré-Mercier (7)
- Ayala, Paulina (NDP-New Democratic Party)
- Bédard, Jean-Paul (Marxist-Leninist)
- Bérard, Gaëtan (Green Party)
- Chevrefils-Latulippe, Valery (Rhinoceros)
- Labelle, Gérard (Conservative)
- Laroche, Martin (Bloc Québécois)
- Rodriguez, Pablo (Liberal)
24023 – Hull–Aylmer (5)
- Brassard-Fortin, Nancy (Conservative)
- Fleury, Roger (Green Party)
- Lemay, Dino (Bloc Québécois)
- Proulx, Marcel (Liberal)
- Turmel, Nycole (NDP-New Democratic Party)
24024 – Jeanne-Le Ber (6)
- Benskin, Tyrone (NDP-New Democratic Party)
- Bruneau, Mark (Liberal)
- Lafontaine, Pierre (Conservative)
- Noël, Richard (Green Party)
- St-Cyr, Thierry (Bloc Québécois)
- Studd, Eileen (Marxist-Leninist)
24025 – Joliette (5)
- Boucher, François (Liberal)
- Durette, Annie (Green Party)
- Morand, Michel (Conservative)
- Paquette, Pierre A. (Bloc Québécois)
- Raynault, Francine (NDP-New Democratic Party)
24026 – Jonquière–Alma (5)
- Bergeron, France (Green Party)
- Blackburn, Jean-Pierre (Conservative)
- Forest, Pierre (Bloc Québécois)
- Patry, Claude (NDP-New Democratic Party)
- Ringuette, Claude (Liberal)
24027 – Lac-Saint-Louis (5)
- Ackad, Alain (NDP-New Democratic Party)
- Scarpaleggia, Francis (Liberal)
- Smith, Larry (Conservative)
- Taillefer, Éric (Bloc Québécois)
- Tremblay, Bruno (Green Party)
24028 – La Pointe-de-l'Île (6)
- Beaudry, Ginette (Bloc Québécois)
- Brunelle, Claude (Marxist-Leninist)
- Cox, David J. (Green Party)
- Drolet, Mathieu (Conservative)
- L. Coulombe, Olivier (Liberal)
- Péclet, Ève (NDP-New Democratic Party)
24029 – LaSalle–Émard (7)
- Banville, Lorraine (Green Party)
- Berger-Richard, Guillaume (Rhinoceros)
- Dubois, Carl (Bloc Québécois)
- LeBlanc, Hélène (NDP-New Democratic Party)
- Le Seigle, Yves (Marxist-Leninist)
- Yu, Chang-Tao Jimmy (Conservative)
- Zarac, Lise (Liberal)
24030 – Laurentides–Labelle (6)
- Beauchamp, François (Green Party)
- Deschamps, Johanne (Bloc Québécois)
- Joncas, Guy (Conservative)
- Lacoste, Jean-Marc (Liberal)
- Morin, Marc-André (NDP-New Democratic Party)
- St-Louis, Mikaël (Marxist-Leninist)
24031 – Laurier–Sainte-Marie (9)
- Adam, Olivier (Green Party)
- Allard, Philippe (Liberal)
- Archambault, Sylvain (Communist)
- Duceppe, Gilles (Bloc Québécois)
- Gourd, François Yo (Rhinoceros)
- Lachapelle, Serge (Marxist-Leninist)
- Langford, Charles K. (Conservative)
- Laverdière, Hélène (NDP-New Democratic Party)
- Mourkes, Dimitri (Independent)
24032 – Laval (6)
- Breton, Yvon (Marxist-Leninist)
- Demers, Nicole (Bloc Québécois)
- Leduc, Jocelyne (Green Party)
- Malo, Robert (Conservative)
- Nassif, Eva (Liberal)
- Nunez-Melo, José (NDP-New Democratic Party)
24033 – Laval–Les Îles (7)
- Bakhos, Stéphane (Pirate Party)
- Ghavitian, Zaki (Conservative)
- Jetha, Mohamedali (Bloc Québécois)
- Joizil, Karine (Liberal)
- Neil, Brent (Green Party)
- Pilon, François (NDP-New Democratic Party)
- Tsakanikas, Polyvios (Marxist-Leninist)
24034 – Lévis–Bellechasse (5)
- Blaney, Steven (Conservative)
- Douge, Sacha (Green Party)
- Gosselin, Danielle-Maude (Bloc Québécois)
- Laforesterie, Francis (Liberal)
- Laliberté, Nicole (NDP-New Democratic Party)
24035 – Longueuil–Pierre-Boucher (6)
- Bélisle, Richard (Conservative)
- Dorion, Jean (Bloc Québécois)
- Falsafi, Kévan (Liberal)
- Nantel, Pierre (NDP-New Democratic Party)
- Patenaude, Serge (Marxist-Leninist)
- St-Amant, Valérie (Green Party)
24036 – Lotbinière–Chutes-de-la-Chaudière (5)
- Domm, Richard (Green Party)
- Fredette, Tanya (NDP-New Democratic Party)
- Gourde, Gaston (Bloc Québécois)
- Gourde, Jacques (Conservative)
- Larouche, Nicole (Liberal)
24037 – Louis-Hébert (6)
- Beaupré, Jean (Liberal)
- Blanchette, Denis (NDP-New Democratic Party)
- Bouffard, Marie-Claude (CHP Canada)
- Fontaine, Michelle (Green Party)
- Paillé, Pascal-Pierre (Bloc Québécois)
- Paul-Hus, Pierre (Conservative)
24038 – Louis-Saint-Laurent (6)
- Arseneault, Daniel (CHP Canada)
- Cloutier, Jean (Green Party)
- Gagné, France (Bloc Québécois)
- Latendresse, Alexandrine (NDP-New Democratic Party)
- Mérel, Philippe (Liberal)
- Verner, Josée (Conservative)
24039 – Manicouagan (5)
- Asselin, Gérard (Bloc Québécois)
- Ferguson, Gordon (Conservative)
- Forbes, André (Liberal)
- Gélineau, Jacques (Green Party)
- Genest-Jourdain, Jonathan (NDP-New Democratic Party)
24040 – Marc-Aurèle-Fortin (5)
- Agurto Catalán, Eduardo Gonzalo (Liberal)
- Charbonneau, Marie-France (Bloc Québécois)
- Giguère, Alain (NDP-New Democratic Party)
- Sicotte, Charles (Green Party)
- Théorêt, Johanne (Conservative)
24041 – Haute-Gaspésie–La Mitis–Matane–Matapédia (5)
- Boulet, Joanie (NDP-New Democratic Party)
- Charest, Nancy (Liberal)
- Cormier, Allen (Conservative)
- Drainville, Louis (Green Party)
- Fortin, Jean-François (Bloc Québécois)
24042 – Mégantic–L'Érable (6)
- Bergeron, Alain (CAP)
- Paradis, Christian (Conservative)
- Roy, René (Liberal)
- Tessari, Wyatt (Green Party)
- Turcotte, Pierre (Bloc Québécois)
- Voisine, Cheryl (NDP-New Democratic Party)
24043 – Montcalm (5)
- Dufour, Yves (Liberal)
- Fuoco, Jason (Conservative)
- Gaudet, Roger (Bloc Québécois)
- Girard, Marianne (Green Party)
- Perreault, Manon (NDP-New Democratic Party)
24044 – Mount Royal (7)
- Cotler, Irwin (Liberal)
- Dumais, Gabriel (Bloc Québécois)
- Itcush, Jeff (NDP-New Democratic Party)
- Johnston, Diane (Marxist-Leninist)
- Sarwer-Foner, Brian (Green Party)
- Weizfeld, abraham (No Affiliation)
- Zajdel, Saulie (Conservative)
24045 – Notre-Dame-de-Grâce–Lachine (7)
- Conway, Matthew (Conservative)
- Gal, Jessica (Green Party)
- Hoffman, Rachel (Marxist-Leninist)
- Jennings, Marlene (Liberal)
- Ladouceur-Despins, Gabrielle (Bloc Québécois)
- Lovett, David Andrew (Independent)
- Morin, Isabelle (NDP-New Democratic Party)
24046 – Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou (5)
- Gervais, Léandre (Liberal)
- Kasudluak, Johnny (Green Party)
- Lévesque, Yvon (Bloc Québécois)
- Matte, Jean-Maurice (Conservative)
- Saganash, Romeo (NDP-New Democratic Party)
24047 – Outremont (7)
- Boyden, Johan (Communist)
- Cauchon, Martin (Liberal)
- Daoust, Élise (Bloc Québécois)
- Gaudet, Tommy (Rhinoceros)
- Husny, Rodolphe (Conservative)
- Mulcair, Thomas (NDP-New Democratic Party)
- Pilon, Francois (Green Party)
24048 – Papineau (7)
- Barbot, Vivian (Bloc Québécois)
- Chopra, Shama (Conservative)
- Macrisopoulos, Peter (Marxist-Leninist)
- Polifroni, Danny (Green Party)
- Tejada, Marcos Radhames (NDP-New Democratic Party)
- Trudeau, Justin (Liberal)
- Young, Joseph (No Affiliation)
24049 – Pierrefonds–Dollard (5)
- Blanchette-Lamothe, Lysane (NDP-New Democratic Party)
- Evereklian, Agop (Conservative)
- Jolicoeur, Nicolas (Bloc Québécois)
- Lumer, Jonathan (Green Party)
- Patry, Bernard (Liberal)
24050 – Pontiac (6)
- Cannon, Lawrence (Conservative)
- Duncan McMillan, Cindy (Liberal)
- Legros, Benoit (Marxist-Leninist)
- Mayrand, Louis-Philippe (Green Party)
- Ravignat, Mathieu (NDP-New Democratic Party)
- Tremblay, Maude (Bloc Québécois)
24051 – Portneuf–Jacques-Cartier (5)
- Arthur, André (Independent)
- Côté, Richard (Bloc Québécois)
- Delorme, Claudine (Green Party)
- Michaud, Élaine (NDP-New Democratic Party)
- Thériault, Réjean (Liberal)
24052 – Québec (6)
- Dutil, Yvan (Green Party)
- Gagnon, Christiane (Bloc Québécois)
- Jetchick, Stefan (CHP Canada)
- Morasse, Pierre (Conservative)
- Papillon, Annick (NDP-New Democratic Party)
- Payeur, François (Liberal)
24053 – Repentigny (5)
- Duchaine, Michel (Green Party)
- Dufour, Nicolas (Bloc Québécois)
- Larose, Jean-François (NDP-New Democratic Party)
- Perreault, Chantal (Liberal)
- Royer, Christophe (Conservative)
24054 – Bas-Richelieu–Nicolet–Bécancour (5)
- Blais, Rhéal (Liberal)
- Cartier, Charles (Conservative)
- Lalonde, Krista (NDP-New Democratic Party)
- Plamondon, Louis (Bloc Québécois)
- Tanguay, Anne-Marie (Green Party)
24055 – Richmond–Arthabaska (5)
- Bachand, Jean-Philippe (Conservative)
- Bellavance, André (Bloc Québécois)
- Bombardier, Tomy (Green Party)
- Maguire, Isabelle (NDP-New Democratic Party)
- Talbot, Marie-Josée (Liberal)
24056 – Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques (5)
- Cadieux, Pierre (Liberal)
- Caron, Guy (NDP-New Democratic Party)
- Denis, Bertin (Conservative)
- Guimond, Claude (Bloc Québécois)
- Pelletier, Clément (Green Party)
24057 – Rivière-des-Mille-Îles (5)
- Bisson, Gilles (Green Party)
- Desnoyers, Luc (Bloc Québécois)
- Joannette, Denis (Liberal)
- Leblanc, Lucie (Conservative)
- Liu, Laurin (NDP-New Democratic Party)
24058 – Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup (5)
- Arsenault, Nathalie (Bloc Québécois)
- Caddell, Andrew (Liberal)
- Généreux, Bernard (Conservative)
- Lapointe, François (NDP-New Democratic Party)
- Tremblay, Lynette (Green Party)
24059 – Rivière-du-Nord (5)
- Charron, Sylvain (Conservative)
- Dionne Labelle, Pierre (NDP-New Democratic Party)
- Guay, Monique (Bloc Québécois)
- Juteau, Jonathan (Liberal)
- Piché, René (Green Party)
24060 – Roberval–Lac-Saint-Jean (5)
- Garneau, Bernard (Liberal)
- Guay, Yvon (NDP-New Democratic Party)
- Lebel, Denis (Conservative)
- Pilote, Claude (Bloc Québécois)
- Simard, Steeve (Green Party)
24061 – Rosemont–La Petite-Patrie (7)
- Beauregard, Kettly (Liberal)
- Berthiaume, Jean-Patrick (Rhinoceros)
- Bigras, Bernard (Bloc Québécois)
- Boulerice, Alexandre (NDP-New Democratic Party)
- Chénier, Stéphane (Marxist-Leninist)
- Forté, Sébastien (Conservative)
- Muldeen, Sameer (Green Party)
24062 – Saint-Bruno–Saint-Hubert (5)
- Charbonneau Barron, Nicole (Conservative)
- Denoncourt, Germain (Green Party)
- Lavallée, Carole (Bloc Québécois)
- Picard, Michel (Liberal)
- Sellah, Djaouida (NDP-New Democratic Party)
24063 – Saint-Hyacinthe–Bagot (5)
- Beaudoin-Bussières, Johany (Green Party)
- Dagenais, Jean-Guy (Conservative)
- Morin, Marie-Claude (NDP-New Democratic Party)
- Thi Lac, Ève-Mary Thaï (Bloc Québécois)
- Vallée, Denis (Liberal)
24064 – Saint-Jean (5)
- Bachand, Claude (Bloc Québécois)
- Brahmi, Tarik (NDP-New Democratic Party)
- David, Robert (Liberal)
- Thouin, Jean (Conservative)
- Tremblay, Pierre (Green Party)
24065 – Saint-Lambert (5)
- Beaudin, Josée (Bloc Québécois)
- Budilean, Carmen (Green Party)
- Groguhé, Sadia (NDP-New Democratic Party)
- Hamidi, Qais (Conservative)
- Stanners, Roxane (Liberal)
24066 – Saint-Laurent–Cartierville (6)
- Deschamps, Fernand (Marxist-Leninist)
- Dion, Stéphane (Liberal)
- Fayad, William (Bloc Québécois)
- Florez, Maria Ximena (NDP-New Democratic Party)
- Landry, Tim (Green Party)
- Litvin, Svetlana (Conservative)
24067 – Saint-Léonard–Saint-Michel (6)
- Bernier, Alain (Bloc Québécois)
- Colly, Garnet (Marxist-Leninist)
- De Ioris, Riccardo (Conservative)
- Di Pardo, Michael (Green Party)
- Pacetti, Massimo (Liberal)
- Peressini, Roberta (NDP-New Democratic Party)
24068 – Saint-Maurice–Champlain (5)
- Audette, Pierre (Green Party)
- Grenier, Jacques (Conservative)
- Laforest, Jean-Yves (Bloc Québécois)
- St-Denis, Lise (NDP-New Democratic Party)
- Tousignant, Yves (Liberal)
24069 – Shefford (5)
- Daoust, Patrick (Green Party)
- Demers, Bernard (Liberal)
- Genest, Réjean (NDP-New Democratic Party)
- Leclerc, Mélisa (Conservative)
- Vincent, Robert (Bloc Québécois)
24070 – Sherbrooke (6)
- Cardin, Serge (Bloc Québécois)
- Deslauriers, Éric (Liberal)
- Dusseault, Pierre-Luc (NDP-New Democratic Party)
- Harvey, Pierre (Conservative)
- Laberge, Jacques (Green Party)
- Landry, Crédible Berlingot (Rhinoceros)
24071 – Terrebonne–Blainville (5)
- Borg, Charmaine (NDP-New Democratic Party)
- Bourgeois, Diane (Bloc Québécois)
- Frégeau, Robert (Liberal)
- Paulette, Michel (Green Party)
- Payment, Jean-Philippe (Conservative)
24072 – Trois-Rivières (7)
- Arsenault, Francis (Rhinoceros)
- Aubin, Robert (NDP-New Democratic Party)
- Brunelle, Paule (Bloc Québécois)
- Fortin, Marc-André (Independent)
- Lacroix, Louis (Green Party)
- Lacroix, Pierre (Conservative)
- Mangin, Patrice (Liberal)
24073 – Vaudreuil-Soulanges (5)
- Boudreau, Marc (Conservative)
- Faille, Meili (Bloc Québécois)
- Massenet, Jean-Yves (Green Party)
- Nicholls, Jamie (NDP-New Democratic Party)
- Pelchat, Lyne (Liberal)
24074 – Verchères–Les Patriotes ( )
- Alfaro, Rodrigo (Conservative)
- Hassainia, Sana (NDP-New Democratic Party)
- Lapierre, Thomas (Green Party)
- Malo, Luc (Bloc Québécois)
- Therrien-Péloquin, Pier-Luc (Liberal)
24075 – Westmount–Ville-Marie (7)
- Carkner, Andrew (Green Party)
- Corbeil, Joanne (NDP-New Democratic Party)
- Drabkin, Neil (Conservative)
- Garneau, Marc (Liberal)
- Haliburton, Victoria (Rhinoceros)
- Roy, Véronique (Bloc Québécois)
- Sloan, Bill (Communist)